Než znovu začnou společné lekce 5 – hledání středu (kolena, kotníky)

Dnes ráno jsme se pobavili při ranní rozcvičce, která bývá pravidelně v rádiu Český rozhlas 2. Připomněli jsme si dětskou hru:

Hlava – ramena – kolena – palce – uši – oči – pusa – nos.

Zkuste to také🙂 Nejlépe ve skupince🙂

Tato slova nahlas opakujeme a u toho se vždy dotkneme daného místa. Za uši a nos se vytahejte. Krásně tím reflexně povzbudíte tělo🙂 Tempo se postupně zrychluje a kdo udělá chybu vypadává.

Když se ve hře stanete přeborníky, můžete zkusit variaci. Jeden předříkává a má možnost v sestavě vždy jedno slovo změnit. Např.: Hlava – ramena – břicho – palce – uši – oči – pusa – nos. Ostatní pak musí rychle na změnu zareagovat a dotknout se správné části těla. Kdo to splete, vypadává ze hry.

Můžete hrát s dětmi, případně i dospělí mezi sebou. Určitě se zasmějete, což je jeden z nejzdravějších pohybů😀

———————————————————————————————————————–

A když jsme u těch částí těla, pojďme si srovnat kolena a kotníky.

Velmi jednoduchý cvik nám pomůže mít klouby v optimálním postavení. To umožní tělu pohybovat se s minimální námahou. Předcházíme tak opotřebení a úrazům. Pokud už se opotřebení ozývá nebo jsme již nějaký úraz zažili, poskytne nám cvičení rychlou a účinnou rehabilitaci. Cviky jsou také výborné jako první pomoc při úrazu kolene nebo kotníku. Když cvik zacvičíme do dvou vteřin po úrazu, předběhneme tělo.

Chytré tělo vytváří, při chybném posunu kloubů, krevní výron. Tím místo zabalí a zabrání dalšímu pohybu, který by mohl způsobit ještě větší škody. Když hned po úrazu (přetočení, vyvrknutí,…) uděláte přesný pohyb, který vrátí klouby na své místo, je pro tělo zbytečné dělat další opatření, jako je krevní výron. Tímto se pak po špatném pohybu několikanásobně zkrátí hojení a bolest je obvykle jen velmi mírná. Doporučuji pak pravidelně cvičit až do vymizení bolesti.

POZOR! Cvik je slabý na zlomeniny a přetrhané vazy. S tím jeďte k doktorovi. Jak na tom jste, bezpečně poznáte až zacvičíte. Když ihned po cvičení přijde úleva, tak to je na dobré cestě. Pokud je zranění vážnější a na nohu se nedá postavit, pak je vhodné vyhledat odbornou péči.

Při preventivním či rehabilitačním cvičení je pohodlné cvičit na schodu.

Při úraze cvičím hned na místě. Jen je potřeba jít na začátku cviku více k zemi, abychom dodrželi dva pravé úhly.

Cvičíme bez bot s podpatky nebo příliš tvarovanou stélkou či podrážkou.

Popis pro levou nohu:

Koleno cvik 1:

Postavíme se asi půl metru před schod. Levou nohu položíme celým chodidlem na schod. Špička směřuje vpřed. Chodidlo levé nohy je vůči lýtku v pravém úhlu. Lýtko je v pravém úhlu vůči stehnu. Položíme dlaň pravé ruky těsně pod koleno. Palec je na vnitřní straně nohy. Dlaň levé ruky položíme těsně nad koleno. Palec je také na vnitřní straně nohy. V této pozici se nadechneme. S výdechem narovnáváme nohu a obě dlaně tlačí směrem ke kolenu. Na závěr nohu pohladíme. Po celou dobu pohybu je celé chodidlo i s prsty – hlavně palec – na zemi (schodu). Chodidlo udržíme na zemi i za cenu, že noha zůstane v závěrečné fázi mírně pokrčená.

Koleno cvik 2:

Začátek je stejný. Levá noha na schodu a dva pravé úhly. Položíme pravou dlaň na koleno (čéšku) a levou na ni. Nadechneme se. S výdechem propínáme levou nohu (celé chodidlo zůstává stále na zemi) a jemně usazujeme čéšku doprostřed kolene. Zpočátku můžeme velmi jemně tlačit směrem dolů (skrz koleno). Postupně tlak ubíráme a v závěru již vůbec netlačíme jen centrujeme do středu.

Kotník:

Začátek je stejný jako u předchozích cviků. Levá noha na schodu a dva pravé úhly. Pravou dlaň položíme na stehno a levou na ni. Nadechneme se . S výdechem propínáme levou nohu, jsme lehce opřeni o stehno. Představujeme si, že pod patou máme napínáček a ten tlačíme kolmo do země. Celé chodidlo zůstává na zemi. Případně si můžeme představit ještě jeden napínáček pod palcem a tlačit ho také kolmo do země.

Je jedno kterou nohou začínáme. Většinou je to ta bolavá. Cvičíme vždy obě nohy. Bolavou můžeme cvičit vícekrát.

Při výměně nohou jen prohodíme pozici rukou. (Cvik 1 pro pravé koleno: pod koleno položíme dlaň levé ruky)

Každý cvik opakujeme asi 3 – 5 x, jednou až několikrát denně (dle potřeby).

Cvičení zabere maximálně 2 minuty.

Ať vám kolena i kotníky dobře slouží.😀

 

A na závěr ještě jedna inspirace od Vojty Franče