Pohybová inspirace – podzim 8 – Krokodýlí cviky

Tento název vznikl zřejmě proto, že cvičení vychází z pozorování plazích pohybů. Tyto cviky najdete také pod pojmem Spinální (páteřní).

Jedná se o pomalé rotační pohyby, kde hlavní roli hraje páteř a její dva konce – hlava a pánev.  Variace cvičení dělá hlavně postavení nohou. Podle toho se pak mění intenzita pohybu v různých částech páteře. Princip si můžeme jednoduše přiblížit na příkladu ždímání ručníku:

Chytneme ručník za dva konce a otáčíme je v protisměru. Pokud máme pocit, že nějaká část ručníku je málo vyždímaná, posuneme ruku tam, kde si přejeme ždímání zintenzivnit a znovu otáčíme. Voda teče z ručníku a za chvilku je skoro suchý.

U nás to působí tak, že když rotačním pohybem vytlačíme vodu z určitých tkání, tak si ji tkáně při uvolnění zase nasají a zvýší se tak vnitřní cirkulace a tím i regenerace tkání. To je pouze jeden z léčivých principů tohoto cvičení. Určitě jich objevíte mnohem více. Jedná se o velmi příjemné, oblíbené a účinné cviky. Naše těla je milují.

Důležité je při cvičení mít pozornost u těla, přirozeně dýchat, být k sobě ohleduplní a citliví. Méně je více. Když potřebujeme mít jistotu, že nám bude v rotaci dobře, tak do ní jdeme s nádechem a vracíme se s výdechem. Podstatné je, jít jen tam, kam nás páteř přirozeně pustí.

Cvičíme v leže na zádech. Ruce jsou většinou upažené. Ramena zůstávají při rotacích na zemi. Experimentováním s nohama najdeme pohyby, které nám dělají obzvláště dobře. Platí, že hlava jde na jednu stranu a nohy na druhou. Vždy vystřídáme obě strany několikrát.

Na další variace určitě přijdete sami🙂 Od čtvrtka 3.12. můžeme cvičit v omezeném režimu. Zkusíme tedy, jak to půjde. Ve čtvrtek se můžete hlásit na jógu a Sufijské cvičení. Počet cvičenců na lekci je omezen! Úterní lekce začnou až v novém roce. Přesto máme stále mnoho možností jak cvičit. Tělo je vždy po ruce😀 Přeji krásné dny a brzy na viděnou.