Cvičení

Se zájmem procházím různými typy cvičení a pohybu. To co mě zaujme vždy nějaký čas zkouším a testuji sama na sobě. K některým sestavám a cvikům se ráda vracím, jiné se staly součástí mého všedního dne.

Pozoruji potíže a možnosti lidí kolem mne. Každý může najít to správné cvičení pro sebe. Prvním vodítkem může být to co vás zaujme na první pohled (při povídání s přáteli, krátký popis v časopise nebo jakkoliv jinak). Pak stačí vyzkoušet to, co Vás zaujalo. Pokud vám to bude přinášet radost a budete se těšit na další hodinu, tak to může být v daný čas to pravé pro Vás.

Předkládám zde přehled některých cvičení, která mě inspirovala při mém pohybovém rozvoji.

Aby záda nebolela, Škola zad

Jedná se o cvičení zaměřené na prevenci a řešení problémů s bolavými zády.

Bioenergetická cvičení

bio = život      energie = schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci

S tímto cvičením jsem se poprvé seznámila na výcviku bioenergetiky u Johna Hawkena. Tato cvičení vycházejí z principů bioenergetiky a z práce Alexandra Lowena. Zjednodušeně lze říct, že jde o práci se stresem a psychickými problémy pomocí těla a pohybu. Je to nástroj, který může pomoci každému z nás, dostat se do rovnováhy, pohody a zbavit se nadbytečné psychické zátěže. Pohybem se v těle rozproudí zablokované energie a dochází k prohlubování kontaktu s vlastními vnitřními zdroji. Tím se začnou upravovat tělesné funkce a harmonizuje se bioenergetický metabolismus. To znamená, že se lépe cítíme, lépe vypadáme a život prožíváme s větší radostí a lehkostí.

Toto cvičení je mé oblíbené a občas po něm sáhnu ve chvílích osobních krizí. Cvičení se dají dělat i ve skupině.

Cvičení dle Ludmily Mojžíšové

Ludmila Mojžíšová (1932 – 1992) je známá svými úspěchy při řešení neplodnosti. Celý život se věnovala léčebné rehabilitaci a vyvinula úspěšnou metodu, která je dnes uznávaná mezi odborníky.

Metoda Ludmily Mojžíšové obsahuje 10 základních cviků. Při jejich přesném a pravidelném cvičení protáhneme zkrácené a posílíme oslabené svaly především v pánevní oblasti. Tím se upraví sklon pánve a zlepší držení těla.

To zapříčiní lepší prokrvení v pánevní oblasti, úlevu od bolesti a často také zlepšení plodnosti jak u žen tak i u mužů. Metoda se proslavila jako cesta k přirozenému otěhotnění u neplodných párů.

Metodu Ludmily Mojžíšové může cvičit každý, kdo má dostatečnou motivaci a s tím spojenou vytrvalost. Cvičení lze s malými obměnami doporučit i v těhotenství.

Cvičení pro harmonizaci čaker

Je mnoho technik a cvičení, které mají vliv na optimální proudění a vyvážení našich energetických center. Tato cvičení rozvíjejí naši schopnost vnímání těla, jeho rytmů a pochodů na hmotných i jemnějších úrovních.

Cvičení pro těhotné

Jako ke všemu, tak i k těhotenství jsem vždy přistupovala aktivně.
Hledala jsem všechny možné způsoby, abychom se já i miminko cítili co nejlépe. Protože se od dětství věnuji pohybu, nezanedbávala jsem ani tuto oblast. Během svých těhotenství jsem vyzkoušela jak se dá udržovat kondice běžnými typy sportů – svižné procházky, plavání, břišní tanec,… Mimo to jsem vyzkoušela gravidjógu, cvičení podle Ludmily Mojžíšové a další cvičení vhodné pro těhotné.
Věřím, že s nasbíranými zkušenostmi mohu přispět k pohodě nastávajících maminek, které se na mne obrátí. Čerpám z vlastní zkušenosti i z informací získaných na kurzech.

Po těhotenství přichází porod. V jeho průběhu může být velkým přínosem, když je žena v kontaktu se svým tělem, ví na jaké podněty tělo slyší, co ji uklidní, co dodá energii. Praxe s pohybem během těhotenství může vnímání těla a jeho potřeb příznivě rozšířit.

Pokud víme, jak můžeme svému tělu pomoci k zotavení po porodu, dá nám to více prostoru pro navazování vztahu s miminkem. Více klidu a pohody v těle přispívá k lepšímu spolutvoření nové rodiny.

Cvičení pro maminky s přítomností miminek

Dobře vím, že s malým miminkem má žena minimální prostor sama pro sebe. Každá určitě chceme dobře vypadat i se cítit, mít dost vitality a zdraví. Zvládat s lehkostí denní úkoly. Jednou z možností jak pečovat o sebe a přitom nemuset zajišťovat hlídání je přijít si zacvičit a vzít miminko s sebou. Miminka jsou většinou při cvičení spokojená. Mají co pozorovat a maminka je nablízku. Už od narození je možné zapojit je do cvičení.  Dnes již existují kurzy i literatura, kde je možné získat inspiraci.

Cvičení pro unavené oči

Naše oči jsou dnes zatížené především dlouhotrvajícím přímým pohledem. Díváme se na televizi, do počítače, na silnici, když řídíme v autě. To přetěžuje oční svaly a jiné zase ochabují. Také umělé osvětlení očím většinou moc neprospívá. Oční cvičení jsou velmi osvěžující a při pravidelném opakování je možné zlepšit zrak, či oči udržet v pohodě.

Cvičení pro uvolnění krční a hrudní páteře

Je vymyšleno plno cviků pro jednotlivé partie těla. Jejich cvičení pomáhá, když je určitá část těla v nerovnováze (bolí, je zatuhlá, ochablá,..). Je důležité pamatovat na to, že tělo potřebuje všestranný přirozený pohyb a speciální cvičení je vždy jen dočasné opatření. Postupně je třeba každou část těla, která se z nějakého důvodu vyčlenila z celkového stavu pohody a zdraví,znovu začlenit a zharmonizovat společně s celkem.

Cvičení pro vnitřní dítě

Každý v sobě neseme vzpomínky na zážitky z dětství. Často nás ovlivňují více než si myslíme a to především ty, které jsme vytěsnili a zapomněli na ně. Znovu spojení se svojí dětskou částí je velmi léčivý a podporující proces.

Cvičení pro vnitřní orgány

Stav a kondice našich vnitřních orgánů významně ovlivňuje naše zdraví, pohodu a vitalitu. Podporou a harmonizací těchto orgánů se zabývají především východní učení, jako například jóga a čchi-kung.

Cvičení pro zlepšení stavu křečových žil

Žilní onemocnění patří podle výzkumů Světové zdravotnické organizace k nejčastějším chorobám. Také u nás se udává, že onemocnění žil provází každou druhou ženu a každého čtvrtého muže. Sama jsem se s tímto tématem setkala ve své rodině i osobně. Je možné zpříjemnit si život
mnoha způsoby. Přiměřený pohyb, vhodné cvičení, strava, akupresura, babské recepty, naslouchání potřebám těla, uvolnění mentálních a citových bloků, pomoc přírody a sebepřijetí – to vše nám může pomoci porozumět a nalézt cestu z bludného kruhu.
Nabízím vám cvičení a jiné metody a nápady, které jsem sama vyzkoušela.

Čchi-kung, Tai Chi

Tyto kurzy a lekce mi pomáhaly zbavovat se nahromaděného stresu a udržovat se v pohodě a harmonii, když jsem měla malé děti. Poklidný rytmus a plynutí tohoto cvičení jsem si zamilovala. Také nyní mé tělo často samo vyhledá tyto pohyby a já se pak nechám unášet na vlně tichého plynutí.

Japonská kontaktní meditace

Toto příjemné uvolňující partnerské cvičení jsem se naučila od Mudr. Jiřího Štangla z Příbrami. Velice ráda se ho účastním. Vždy je to zážitek.
Cvičí se ve dvojici. Nejlépe muž a žena ale není to podmínkou. Jeden cvičenec je pasivní. Věnuje se jen svému dechu a vnímání svého těla. Druhý cvičenec je aktivní. V různých polohách v souladu s dechem pasivního cvičence ho jemně vytahuje, nadzvedává, masíruje a hýčká.

Celý blok je rozdělen na 4 série cviků. Po každé sérii se aktivní a pasivní cvičenec navzájem vymění a může se dle potřeby zařadit přestávka. Celý blok cvičení s přestávkami trvá asi 8 hodin. Lze ho zkrátit a vybrat jen některé části. Pak je možné cvičit 4 nebo 2 hodiny. I dvouhodinová Japonská relaxace je vnímána velmi pozitivně.

Cvičení je.vhodné pro páry i přátele, kteří spolu chtějí zažít něco nového.
Mohou se zúčastnit i jednotlivci, kteří mají rádi kontaktní cvičení a chtějí se příjemně uvolnit a naplnit novou energií. Není vhodné pro těhotné, stavy po operaci a závažná psychická onemocnění.

Jóga

Z této hluboké studnice poznání je možné stále čerpat novou inspiraci. Nyní se zaměřuji především na cvičení a techniky vhodné pro ženy a dívky. Zajímavé změny jsem zaznamenala při praktikování Hormonální jógy podle Dinah Rodrigues. Také Lunární jóga, kterou v Čechách učí Martina Mangová je velmi přívětivá k ženám. Své zkušenosti a poznatky propojuji a přináším inspiraci tak, aby si každá žena mohla zvolit to co ji nejvíce osloví.

Oshovi meditace

S těmito technikami jsem se setkala na vzdělávacích a seberozvojových kurzech v různých centrech. Tam jsou často praktikovány pohybové meditace k uvolnění a pročištění těla i hlavy. Jedná se o účinné jednoduché techniky, které mohou výrazně přispět k obnově naší rovnováha a zdraví.

Pět Tibeťanů pro ženy

Cvičení Pět Tibeťanů je obecně známé. Jedná se o pět celkem jednoduchých cviků, které při pravidelném opakování přinášejí pocit vitality a podporují zdraví. Dají se snadno naučit z knih, které byly o tomto cvičení napsané. Další knihou na toto téma je Pět Tibeťanů pro ženy. Tato kniha mě inspirovala v mnoha směrech a cvičení zde uvedená dodnes zařazuji do svých pohybových aktivit.

Sufijské cvičení

Tuto velmi jednoduchou a zároveň krásnou sestavu jsem se naučila u Míly Lukášové na jednom z jejích skvělých seminářů.
Sufijské cvičení vychází z hluboké východní moudrosti o celistvosti člověka – souladu mezi tělem a duší. Sestava, která trvá asi 45 minut, přirozeně posiluje a protahuje celé tělo, pomáhá propojovat mozkové hemisféry a dodává novou energii. Cvičí se ve stoje do čtyř světových stran, v  doprovodu příjemné hudby. V závěru je krátká relaxace.

Cvičení zvládne každý, kdo je přirozeně pohyblivý (= dojde do tělocvičny po svých). Je vhodné na zklidnění mysli, harmonizaci těla i duše (pro studenty, pro duševně pracující a všechny, kdo jsou maximálně vytížení až přetížení i pro ty, kdo jen chtějí dělat něco pro sebe a být v pohodě).

Svalové testy

Svalové testy používáme abychom se lépe zorientovali v těle a případně odhalili výrazné narušení rovnováhy mezi svaly. Pak víme, na co zaměřit.

Pilates

Cvičební metodu vyvinul Joseph H. Pilates (1880 – 1967) z Německa.

Pilates je umění propojení vědomého pohybu a dýchání za účelem získání pružného a krásného těla ve kterém se budeme dobře cítit a prožívat radost z pohybu i prostého bytí.
Touto metodou se zaktivizují  hluboké svaly břicha i páteře, zmírní se nebo zcela vymizí bolesti. Je možné vytvarovat postavu a zlepšit kondici. Cvičení Pilates je výborný lék na svalovou disbalanci a navrací nás ke správnému držení těla a lehkosti pohybu.

Přirozený pohyb

Tak jak vnímám, pozoruji, zkouším a zakouším různé druhy cvičení a pohybu, stále více mne to vrací k přirozenosti a jednoduchosti. Vše už bylo vymyšleno. Můžeme dělat cokoliv co nám vyhovuje a dělá radost. Důležité je hýbat se, být v pohybu a tím se vézt na vlně života, který je také v neustálém pohybu.

Spirální dynamika, SM systém

Spirální dynamika je takový podrobný návod jak používat vlastní tělo. Je to jemné prozkoumávání stereotypů pohybu a jejich přepisování tak, aby se pohyb stal přirozenější a zdravější.

SM systém MUDr. Richarda Smíška je cvičení vycházející ze spirální dynamiky přizpůsobené potřebám dnešního rychlého životního tempa. Výborných výsledků dosahuje například u výhřezu ploténky.    

Je dobré se seznámit se základními principy těchto cvičení. Plno informací dnes najdeme na internetu. Stačí změnit pár špatných pohybových stereotypů a často to přinese úlevu od bolesti, více síly a vytrvalosti. To má pozitivní vliv  na naši psychiku a… jedna malá změna může změnit kvalitu prožívání našeho života. To nejdůležitější je nezapomínat se co nejčastěji přirozeně hýbat.